Jak odwołać się od decyzji podatkowej

Odwołanie od decyzji podatkowej

Urząd Skarbowy również zdarza się, iż może się pomylić. W związku z tym organ, który podejmie stanowisko, wyda niekorzystną decyzję na rzecz przedsiębiorcy. Wobec czego przyznano przedsiębiorcy możliwość odwołania się od każdej decyzji podatkowej, jeśli się z nią nie zgadza.

Tryb odwoławczy

Działalność gospodarcza wiąże się z wieloma regulacjami, które trzeba spełnić, by móc prowadzić ją zgodnie z prawem. Urząd Skarbowy zobowiązany jest do przeprowadzenia kontroli, która ma wykazać, czy normy prawne są przestrzegane. Wraz z końcem kontroli Urząd Skarbowy wyda decyzję podatkową. W treści jest zobowiązany do pouczenia o możliwości odwołania w odpowiednim terminie. Jeśli ten obowiązek nie zostanie dopełniony, to decyzja podatkowa może zostać unieważniona. Co więcej, w treści decyzji musi być wskazany bezpośrednio termin oraz organ, do którego należy złożyć odwołanie. 

Organ odwoławczy

Odwołanie adresuje się do organu wyższego stopnia. Właściwym organem odwołania będzie:
  • dyrektor izby skarbowej dla naczelnika urzędu skarbowego,
  • dyrektor izby celnej dla naczelnika urzędu skarbowego,
  • dyrektor izby celnej lub skarbowej dla dyrektora kontroli skarbowej,
  • samorządowe kolegium odwoławcze dla prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa.
Istnieje również możliwość, iż po powzięciu informacji, w sprawę zaangażuje się minister finansów jako organ odwoławczy. Normy prawne zawarte w Ordynacji Podatkowej mówią, iż odwołać od decyzji możemy się tylko do jednej instancji.

Odwołanie od decyzji należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Tak więc, jeśli jesteśmy niezadowoleni z wydanego pisma przez naczelnika urzędu skarbowego, to odwołanie kierujemy do dyrektora izby skarbowej, jednakże za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego. Bardzo istotnym faktem jest to, iż wniesienie odwołania, nie jest jednoznaczne ze wstrzymaniem wykonania decyzji.

Przekroczenie terminu odwołania 

odwołanie od decyzjiJeśli odwołanie zostanie złożone po przekroczeniu terminu 14 dni od dnia doręczenia decyzji, to traci swoją ważność. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o przywrócenie terminu, jeśli zaszły odpowiednie przesłanki. Jeśli termin zostanie przywrócony, to podatnik ma 7 dni na złożenie odwołania od decyzji podatkowej

Odwołanie od decyzji może zostać złożone na piśmie w placówce organu lub wysłane listem poleconym. Złożenie odwołania jest całkowicie darmowe. Ponadto, jeśli z niezależnych przyczyn nie możemy  złożyć odwołania na piśmie, to jest możliwość zrobienia tego ustnie do protokołu

Elementy odwołania od decyzji 

  • oznaczenie organu podatkowego, który wydał decyzję,
  • oznaczenie organu odwoławczego,
  • dane osoby, która się odwołuje,
  • przedstawienie podstawy prawnej, która sprawia, iż daną decyzję jesteśmy w stanie podważyć,
  • określenie naszego żądania od organu odwołującego np. uchylenie decyzji,
  • wskazanie dodatkowych dowodów, które argumentują nasze żądanie,
  • odręczny podpis.

Rozpatrzenie odwołania

Organ podatkowy ma 14 dni na przekazanie pisma do właściwego organu odwoławczego wraz z aktami sprawy. Organ odwołujący ma obowiązek ustosunkowania się bezpośrednio do przedstawionej argumentacji w odwołaniu. 

Wydanie decyzji po rozpatrzeniu odwołania ma charakter ostateczny. Czas oczekiwania na wydanie decyzji może wynieść maksymalnie 2 miesiące. Jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana, to termin może ulec wydłużeniu. 


Komentarze