Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent za Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowyUrlop wypoczynkowy jest świadczeniem wykorzystywanym przez pracownika, którego może się zrzec. W przypadku, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w całości, należy mu się ekwiwalent za część, której nie wykorzystał. Pracodawca nie może wypłacić pracownikowi stosownego ekwiwalentu oraz zwolnić się z udzielenia stosownego urlopu pracownikowi. Ekwiwalent może zostać wypłacony jedynie w chwili, w której umowa została zakończona oraz nie będzie zawarta następna w przyszłości. W trakcie trwania stosunku pracy urlop może zostać jedynie przeniesiony na następny rok. Nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu w trakcie trwania stosunku pracy.

Współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Współczynnik ekwiwalentu służy do obliczenia stosownej kwoty, która jest należna dla pracownika. Jest on ustalany na każdy rok kalendarzowy oddzielnie. Poprzez niego zostaje wskazana średnia ilość dni pracowniczych w ciągu danego roku. Nawet jeśli urlop został przeniesiony z poprzedniego roku np. z 2017 na 2018, to obowiązuje ekwiwalent z 2018 roku. Pracownik jest uprawniony do ekwiwalentu w dniu wygaśnięcia umowy. Jeśli pracownik pracuje na część etatu, to stosuje się odpowiednio ekwiwalent urlopu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Wzór ekwiwalentu 2018

365 -(52 niedziele + 52 dni wolnych +10 dni świątecznych) = 251
251 dni/ 12 miesięcy - 20,92 => współczynnik ekwiwalentu za rok 2018

Obliczenie ekwiwalentu za urlop

By móc przejść do określonych kwot należy ustalić podstawę wymiaru ekwiwalentu. Należy w nim uwzględnić:
  • wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznie w umowie,
  • składniki wynagrodzenia przysługujące za nie dłuższy niż miesiąc,
  • składniki wynagrodzenia przysługujące za okres dłuższy niż miesiąc.
Wysokość wynagrodzenia wykorzystuje się z dnia nabycia prawa do ekwiwalentu. Tak więc nie ma znaczenia, w którym dniu miesiąca kończy się umowa. Uwzględnione zostanie pełne wynagrodzenie, które uzyskałoby się za dany miesiąc pracy. Zmienne składniki wynagrodzenia takie jak np. premia, prowizja, aby były uwzględnione, muszą zostać pozyskane w okresie trzech ostatnich miesięcy pracy. Wypłaty za okresy dłuższe są zbierane z okresu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych. 

By obliczyć ekwiwalent urlopu będzie nam potrzebne:
  • podstawa wymiaru ekwiwalentu,
  • jeden dzień
  • współczynnik ekwiwalentu,
  • dobowa norma czasu.
podstawa wymiaru ekwiwalentu jest dzielona przez współczynnik ekwiwalentu, a następnie przez dobową normę czasu. Wynik, który otrzymamy, to ekwiwalent za 1 godzinę urlopu, który należy przemnożyć przez ilość niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego.

Case study

Pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Umowa została wypowiedziana w 2017 roku, lecz okres wypowiedzenia skończył się 16 lutego 2018 roku. Pozostało mu 5 dni urlopu, których nie wykorzystał w trakcie trwania stosunku pracy. 

1. Podstawa obliczenia ekwiwalentu urlopowego - 3000,00 zł
2. Podstawę należy podzielić przez współczynnik - 3000/20,92 = 143,4 zł
3. Wyliczenie normy czasu pracy w ciągu doby - 143,4/8 = 17,93 zł
4. Przemnożyć przez niewykorzystany urlop wypoczynkowy - 17,99 x 40 = 771,2 zł

Tak więc ekwiwalent za urlop pracownika będzie wynosił 771, 2 zł.

Komentarze